Apel Polskiej Grupy Raka Płuca oraz Forum Raka Płuca do dziennikarzy, twórców przestrzeni publicznej, autorytetów!

Apelujemy do Państwa o niewykorzystywanie papierosów jako atrybutów wspierających atrakcyjność przekazu lub bohaterów. Dzięki temu, wesprzecie nas lekarzy, edukatorów zdrowotnych oraz organizacje pacjenckie w wysiłkach na rzecz ograniczenia palenia papierosów wśród Polaków, a w szczególności wśród młodzieży. Zapraszamy także do współpracy i aktywnego wspierania komunikatów dot. negatywnych skutków palenia oraz promocji zdrowego stylu życia. Wierzymy, że Państwa kreatywność i wiedza mogą w tym zakresie spełnić ogromną rolę na rzecz budowy wolnego od nałogu społeczeństwa.” – Członkowie Forum Raka Płuca oraz Polskiej Grupy Raka Płuca

 

31 maja z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa Polska Grupa Raka Płuca i Forum Raka Płuca apelują do mediów oraz twórców przestrzeni publicznej o nieumieszczanie papierosów w kontekstach podnoszących ich atrakcyjność. Palenie papierosów bowiem niezaprzeczalnie przyczynia się do powstawania raka płuca, który zabija każdego roku miasto wielkości Działdowa, Wieliczki czy Hajnówki.

Już w latach 70-tych potwierdzono, iż palenie papierosów jest niezwykle szkodliwe i wpływa bezpośrednio na powstawanie licznych nowotworów, chorób kardiologicznych i wielu innych schorzeń. Pomimo tego, w przestrzeni publicznej, w publikowanych sesjach zdjęciowych w prasie, projektach artystycznych, czy w filmach można wciąż zobaczyć osoby z tlącym się papierosem w dłoni, w roli atrakcyjnego atrybutu.

Zaprzestanie palenia jest dla wielu osób bardzo trudne, dlatego też zachęcamy, aby go nie rozpoczynać. Dla większości osób uzależnionych od tytoniu, okres pierwszego eksperymentowania z papierosami to około 13 rok życia. Młodzi ludzie w tym wieku są bardzo podatni na prezentowane w mediach wzorce, dlatego też ponawiamy nasz apel do wszelkich twórców i wydawców, aby nie promowali tytoniu i papierosów w żaden sposób” – apeluje prof. Tadeusz Orłowski, szef Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Klika lat temu wystosowaliśmy już podobny apel, jednak nie spotkał się z dużym odzewem. Wierzymy, że nowe pokolenie twórców ma wyższą świadomość zdrowotną oraz poczucie odpowiedzialności za swoją twórczość. Nie chcemy ingerować w ich pracę, zachęcamy jedynie do podejmowania intelektualnego trudu i szukania innych, czasem bardziej wymagających rozwiązań” – dodaje prof. Orłowski.

Popularyzacja papierosów nawet w sposób podprogowy i niebezpośredni, nie tylko zachęca do sięgnięcia po papierosa, ale również przyczynia się do obniżenia efektów kampanii profilaktycznych, mających na celu zredukowanie liczby palących w społeczeństwie.

Obserwując dyskusje nastolatków na forach internetowych wielokrotnie czytamy, że palenie jest „fajne”. Musimy zadbać o to, aby takim być przestało. Gdyby nie aspekt kulturowy i marketingowy, który wypromował papierosy, nikt po pierwszej próbie zapalenia nie powiedziałby, że jest to coś fajnego. To presja otoczenia, moda i źle pojęte wzorce spawają, że młodzi ludzie świadomie i dobrowolnie się trują” – podkreśla Anna Żyłowska, Prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca w Szczecinie.

Warto dziś przypomnieć, iż dym tytoniowy składa się z ponad 4 tys. szkodliwych związków chemicznych, w tym z 40 substancji, których rakotwórcze działanie nie ogranicza się jedynie do osób palących, ale dotyczy także grupy tzw. „biernych palaczy”.

Większość z ok. 9 milionów osób palących zaczęło nałogowo palić papierosy pomiędzy 18. a 24. rokiem życia. Co roku raka płuca diagnozuje się u ok. 21 tys. osób. Tyle samo Polaków z tego powodu umiera. Głównym sprawcą tych statystyk jest palenie tytoniu. 95% osób chorujących na raka płuca to osoby palące. Chociaż wiedza ta jest powszechna, do nałogu przyznaje się aż 9 milionów Polaków. Dane wskazują na wyraźną tendencję wzrostową zachorowalności i umieralności u kobiet w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Pomimo że na raka piersi zachoruje trzy razy więcej kobiet niż na raka płuca – to jednak rak płuca zbiera zdecydowanie większe żniwo wśród pacjentek. Eksperci podkreślają, że jedyną skuteczną metodą zmiany sytuacji jest ograniczenie palenia.

Pobierz: Światowy Dzień Bez Papierosa_informacja_prasowa_31 05 2017

Zapisz się do newslettera