Jest szansa, że nowoczesne terapie będą dostępne dla pacjentów 

10 kwietnia podczas II Międzynarodowego Kongresu Patient Empowerment odbyła się debata dot. nowoczesnego leczenia w raku płuca pt. „Immunoterapie w raku płuca z perspektywy pacjentów, lekarzy i systemu ochrony zdrowia”. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Forum Raka Płuca – prof. Rodryg Ramlau, Past-Prezydent Polskiej Grupy Raka Płuca, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Beata Ambroziewicz, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz pacjenci pani Ewa, Koordynatorka Grupy Wsparcia Pacjentów z Rakiem Płuca działającej przy stowarzyszeniu Polskie Amazonki Ruch Społeczny i pan Adam.  Decydentów reprezentowały Iga Lipska, Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia oraz Joanna Parkitna z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Podczas dyskusji pacjenci opowiedzieli historię swojej choroby i podkreślili, jak bardzo nowoczesne leczenie poprawiło jakość ich życia i umożliwiło im powrót do społeczeństwa. Iga Lipska zapewniła, że głosy chorych są bardzo ważne zarówno dla niej, jak i Ministerstwa Zdrowia przy podejmowaniu decyzji refundacyjnych. Odniosła się jednak do ograniczonych możliwości finansowych resortu. Prof. Ramlau z kolei zaznaczył, iż od lat istnieje ogromna i niesprawiedliwa dysproporcja w wydatkach Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie chorych na raka płuca w porównaniu z innymi grupami chorych onkologicznie. Podkreślił, że należy tę nierówność zlikwidować, a przynajmniej znacznie ograniczyć.

Otwartość i zrozumienie Ministerstwa Zdrowia dla argumentów pacjentów i lekarzy podczas debaty dało nadzieję obecnym, iż zbliża się czas, kiedy także polscy chorzy na raka płuca mogą liczyć na leczenie zgodne z najnowszą wiedzą medyczną, z zastosowaniem nowoczesnej  immunoterapii.

Zapisz się do newslettera