O immunoterapii w raku płuca podczas debaty eksperckiej

W leczeniu wielu nowotworów  bardzo dobre wyniki daje immunoterapia, pobudzająca układ odpornościowy organizmu do walki z nowotworem. To metoda, o której w ostatnich miesiącach było głośno ze względu na Nagrodę Nobla przyznaną jej odkrywcom. Immunoterapia jest już dostępna dla polskich pacjentów z czerniakiem, rakiem płuca, rakiem nerki i chłoniakiem Hodgkina w ramach programów lekowych. Jakie są bariery w jej stosowaniu? – temu tematowi była poświęcona debata ekspercka „ Immunoterapie: Nowe możliwości leczenia” zorganizowana 19 marca 2019 r. przez redakcję Polityki Zdrowotnej.

Prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk, z Katedry i Kliniki Pulmonologii, Onkologii i Alergologii UM w Lublinie mówiąc o możliwościach stosowania immunoterapii w zaawansowanym niedrobnokomórkowym raku płuca ocenił, że pacjenci mają różny dostęp do leczenia i różny dostęp do diagnostyki.

– Oprócz podstawowej diagnostyki patomorfologicznej, gdzie wykrywamy raka płuca, musimy zdiagnozować czynniki predykcyjne kwalifikujące tych chorych do odpowiedniego rodzaju leczenia, także w programie lekowym – wyjaśnił.

Jak mówił, ośrodki, które nie prowadzą programów lekowych, niestety nie diagnozują tego markera i zamykają pacjentom drogę do leczenia immunoterapią w I linii leczenia. – Część pacjentów jest od razu leczona chemioterapią i nie proponuje się im immunoterapii – zaznaczył.

Problemem w raku płuca jest też według prof. P. Krawczyka dostęp do szybkiej diagnostyki, ponieważ chory nieleczony z zaawansowanym rakiem płuca żyje pół roku, więc nie może trzy miesiące czekać na diagnostykę.

Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyka: https://www.politykazdrowotna.com/film/206,pkrawczyk-dzieki-immunoterapii-rak-pluca-staje-sie-choroba-przewlekla

Pod poniższym linkiem znajdą Państwo relację z całego spotkania: https://www.politykazdrowotna.com/42815,immunoterapia-nowe-mozliwosci-leczenia-i-ich-wykorzystanie-w-polsce

Zapisz się do newslettera