O raku płuca w mediach

„Wysokie obcasy” o raku płuca u kobiet

„Najczęstszym nowotworem u kobiet jest rak piersi, ale jeśli chodzi o umieralność, to więcej kobiet umiera z powodu raka płuca” – w wywiadzie dla WO (z dn. 2.03.2019) pt. „Nie ma cudownych wyzdrowień” mówi prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii w warszawskim Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc, współtwórca stowarzyszenia Polska Grupa Raka Płuca.

Cały wywiad dostępny jest pod poniższym linkiem:

WO_artykuł


 

Będą badania dla zagrożonych rakiem płuc

Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca będzie realizowany w całym kraju od przyszłego roku. Jego celem jest zmniejszenie śmiertelności wśród osób o zwiększonym ryzyku zachorowania – w magazynie „Tylko Zdrowie” pisze GW (dn. 28.12.2018).

Link do artykułu: http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,24303891,badania-dla-zagrozonych-rakiem-pluc.html

Skan artykułu: Badania przesiewowe_rak płuca_GW


 

Rak płuca staje się dla kobiet groźniejszy od raka piersi

Do roku 2030 umieralność na raka płuca wśród kobiet wzrośnie o ponad 40 proc., podczas gdy w przypadku raka piersi w wielu krajach nastąpi spadek śmiertelności – przewidują naukowcy na łamach pisma Cancer Research.

Link do artykułu: http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Rak-pluca-staje-sie-dla-kobiet-grozniejszy-od-raka-piersi,186287,1013.html


 

Debata „Rzeczpospolitej” o najbardziej zabójczym raku w Polsce

Dla większości pacjentów ta diagnoza równa jest wyrokowi śmierci. Co możemy zrobić, by poprawić obraz sytuacji? Jak walczyć z tą niezwykle niebezpieczną chorobą? Odpowiedzi szukali uczestnicy debaty „Nowotwory płuc – postępy w terapii i potrzeba zmian systemowych w Polsce”, która odbyła się w redakcji dziennika „Rzeczpospolita”.

Link do artykułu: http://www.rp.pl/Raporty/302059924-Najbardziej-zabojczy-rak-w-Polsce.html


Poradnikzdrowie.pl: Rak płuca może być chorobą przewlekłą

To najbardziej zabójczy nowotwór w Polsce. Budzi wielki strach, bo powszechne jest przekonanie, że nie ma skutecznych metod leczenia. Na szczęście już są. Ale polscy chorzy nie mają do nich pełnego dostępu. Co współczesna medycyna może zaproponować chorym na raka płuca?  Tłumaczy prof. dr hab. med. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Link do pełnego artykułu http://www.poradnikzdrowie.pl/miesiecznik-zdrowie/rak-pluca-moze-byc-choroba-przewlekla_46358.html


 

Rynek Zdrowia: Dostęp do innowacyjnych terapii w raku płuca jest ograniczony

Portal rynekzdrowia.pl publikuje ciekawą rozmowę z prof. prof. Pawłem Krawczykiem, kierownikiem Pracowni Immunologii i Genetyki w Katedrze i Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

„Istnieje kilkanaście zarejestrowanych w Unii Europejskiej innowacyjnych terapii w niedrobnokomórkowym raku płuca. Niestety polscy pacjenci mają dostęp do niewielkiej grupy tych leków” – mówi prof. Paweł Krawczyk.

LINK do artykułu: http://www.rynekzdrowia.pl/serwis-onkologia/dostep-do-innowacyjnych-terapii-w-raku-pluca-jest-ograniczony,182293,1013.html 


 

Portale medyczne: Rzucanie palenia postanowieniem noworocznym – czy pomocne są w tym e-papierosy?

Co trzeci Polak (33 proc.) planuje w nowym roku coś w swoim życiu zmienić. Od lat stałym punktem na liście priorytetowych postanowień jest rzucenie palenia – w ubiegłym roku spośród respondentów chciało zerwać z nałogiem 14 proc. osób, z czego wśród mężczyzn aż 28 proc. Jak potwierdzają badania, wielu palaczy sądzi, że mogą w tym pomóc e-papierosy. Jednak według specjalistów, nie tędy droga. To zresztą niejedyny mit na temat e-palenia.

Link do artykułu: http://portalemedyczne.pl/index.php/rzucanie-palenia-postanowieniem-noworocznym/


 

Prof. Paweł Krawczyk dla Medexpressu: „Nie mamy, co najbardziej nas boli, możliwości leczenia chorych za pomocą immunoterapii”

O możliwościach leczenia chorych na raka płuca w rozmowie z Iwoną Szymallą mówi prof. Paweł Krawczyk, kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Link do materiału: http://www.medexpress.pl/prof-krawczyk-nie-mamy-co-najbardziej-nas-boli-mozliwosci-leczenia-chorych-za-pomoca-immunoterapii/68734


 

Anna Żyłowska dla Medexpressu: „Nie mamy refundowanych nowoczesnych leków pozwalających zmienić raka płuca z choroby śmiertelnej w przewlekłą”

O problemach pacjentów z rakiem płuca w rozmowie z Iwoną Szymallą mówi Anna Żyłowska, prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział w Szczecinie.

Link do materiału: http://www.medexpress.pl/nie-mamy-refundowanych-nowoczesnych-lekow-pozwalajacych-zmienic-raka-pluca-z-choroby-smiertelnej-w-przewlekla/68747


 

Ewelina Szmytke dla Medexpressu: „Dzięki nowoczesnym lekom rak płuca może być chorobą przewlekłą”

O raporcie dotyczącym nierówności w dostępie do wczesnej diagnostyki, nowoczesnych terapii oraz kompleksowej opieki w raku płuca w rozmowie z Iwoną Szymallą mówi Ewelina Szmytke ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział w Gdańsku.

Link do materiału: http://www.medexpress.pl/dzieki-nowoczesnym-lekom-rak-pluca-moze-byc-choroba-przewlekla/68769


 

„Tylko Zdrowie” Gazety Wyborczej o diagnostyce i leczeniu raka płuca

Na łamach wydania specjalnego „Tylko Zdrowie”, magazynu Gazety Wyborczej ukazał się obszerny artykuł pt. „Rak płuca za długo ukryty”. O niepokojących objawach i właściwej diagnozie raka płuca oraz o różnorodności i skuteczności terapii onkologicznych stosowanych w leczeniu tego typu nowotworu wypowiada się prof. Rafał Dziadziuszko – ekspert Polskiej Grupy Raka Płuca, krajowy konsultant ds. radioterapii onkologicznej.

Link do pełnej pełnej treści artykułu <<–


Onkolog: Polska czeka na refundację immunoterapii